Tel Peyniri

Tel peynir, Doğu Anadolu yöremize özgü bir peynir çeşidi olan tel peynir adını iplik şeklinde ayrılabilme özelliğinden alır. Tel peynir, yarı yumuşak, normalden biraz fazla tuzlu, beyaz ya da açık sarı renkli bir peynir çeşididir. Tel peyniri genellikle yağı alınmış sütten yapılır ve lezzet olarak örgü peynirini andırır. Tel peyniri değişik şehirlere göre Erzurum civil peyniri ve Kars çeçil peyniri gibi isimlerle de anılmaktadır. Tel peynir kendine has lezzeti ve dokusu ile farklı bir kahvaltılık çeşidi olarak tüketilmektedir. Bunun yanında tel peyniri, kolayca eriyebilen ve iplik biçiminde ayrılabilen yapısı dolayısıyla her türlü fırın yemeği, makarna ve hamur işlerinde tercih edilmektedir. Tel peyniri yağsız sütten yapılması sayesinde diyet yiyecekleri tercih edenler için uygun bir alternatif konumundadır. Aşırı tuzlu besinler tüketmek istemeyenlerin tel peyniri iyice yıkayıp süzdükten sonra yemelerinde fayda vardır. Tel peynir şu sıralarda hemen hemen tüm büyük marketlerde bulunabilmektedir. Orta kalitede tel peynirin kilogramı ortalama 20 lira civarında bir fiyatla satılmaktadır. Tel (civil ya da çeçil) peyniri hakkında verdiğimiz bu bilgilerden sonra tel peyniri nasıl yapılır sorusunu cevaplayalım.

Tel Peynir, Tel Peyniri, Civil, Çeçil

Tel Peynir Nasıl Yapılır

Tel peynir yapımı Erzurum, Kars ve diğer yörelerde üretilen tel peynir çeşitlerine göre küçük farklılıklar arz edebilmektedir. Fakat tel peyniri yapılışına ilişkin temel prensipler hemen hemen aynıdır. Tel peyniri yapımı genel olarak şöyledir:

  1. Oldukça geniş bir kaba boşaltılmış 4 litre yağsız sütü 30 santigrat dereceye kadar ısıttıktan sonra içine 120 mililitre kadar yoğurt ilave edin.
  2. Yaklaşık bir saat kadar dinlendirdikten sonra bu karışıma yeteri kadar peynir mayası ekleyin. Peynir mayasının kesin miktarı mayanın ambalajının üstündeki yönergelere göre belirlenebilir.
  3. Karışımı 60 santigrat dereceye kadar ısıtın. Bu işlem sırasında bir yandan geniş bir kepçe ile karıştırmaya devam edin. Yaklaşık 45 dakika kadar devam edeceğiniz bu işlem neticesinde teleme kepçenin etrafında toplanacaktır.
  4. Bu teleme yoğurma işlemi için uygun geniş bir kaba alınarak yoğrulur. Teleme bu sırada ayrıca çekilip uzatılarak tel tel olacak şekilde bir yapı kazanması sağlanır.
  5. Daha sonra peynir bir iki saat kadar kurumaya bırakılır. Ardından yaklaşık yüzde on ikilik salamura suyuna yatırıla peynir kullanıma hazır hale gelir.

Son olarak tel peynir kaç kalori sorusunu cevaplayalım. 100 gram tel peynir yaklaşık 240 kalori içermektedir. Kars çeçil peyniri ya da Erzurum civil peyniri adlarıyla da anılan tel peynir ile ilgili diğer merak edilen konular şunlar olabilir: civil peynir sözlük, tel peynir avı, tel peynir canavarı, tel peynir görmek, tel peynir helvası, tel peynir oyunu, tel peynir reklamı, tel peynir ustası, tel peynir uyumu, tel peynir zararları. Fakat maalesef bu yazımızda bu konulara değinemiyoruz.