Örgü Peyniri

Son yıllarda ülkemizde yaşanan refah artışıyla birlikte halkımızın alım gücünün artmasıyla kahvaltı sofralarında beyaz peynir ve kaşar peyniri gibi geleneksel çeşitlerin yanında başka peynir çeşitleri de daha yaygın bir biçimde yerini almaya başladı. Bu peynir çeşitlerinden biri de örgü peyniridir. Örgü peyniri normalden biraz daha tuzlu, yoğun, deliksiz yapıda, beyaz renkli, hafif nemli, kabuksuz, sert, dayanıklı bir peynir çeşididir. Örgü peyniri genellikle inek sütünden üretilmektedir. Örgü peyniri, başta kalsiyum ve D vitamini olmak üzere pek çok vitamin, mineral ve protein barındıran faydalı bir besindir. Örgü peynirinin en yaygın kullanımı kahvaltılık şeklinde olandır. Bunun yanında örgü peyniri çeşitli salatalarda ve bazı aperatiflerde de kullanılmaktadır.

Örgü peynirinin direkt İngilizce karşılığı “plaited cheese”dir. Örgü peyniri ülkemize özgü bir peynir çeşidi olup diğer ülkelerde çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. Yine de Türkiye’ye komşu ve yakın kültürel ilişkilerimizin olduğu ülkelerde örgü peynirine rastlamak mümkündür. Ülkemizde yöresel olarak örgü peynirinin meşhur olduğu şehrimiz Diyarbakır’dır. Ayrıca, Erzurum ve Hatay da örgü peynir yapımının öne çıktığı diğer illerimizdir.

orgu peyniri, Örgü Peyniri fiyatı, örgü peyniri kalori, örgü peyniri yapımı

Örgü peyniri fiyatları yaklaşık olarak kaşar peyniri fiyatlarına yakındır. Bir kilogram örgü peyniri ortalama 15-20 liradan satılmaktadır.

Örgü Peyniri Nasıl Yapılır?

Örü peyniri imal etmek için ihtiyaç duyulan malzemeler pastörize edilmiş süt, peynir kültürü, tuz ve peynir mayasıdır. Örgü peynirinin yapılışı özel şeklinden dolayı diğer peynir çeşitlerine göre biraz daha zahmetlidir. Örgü peyniri yapılırken diğer peynir çeşitlerinde olduğu gibi teleme kırma ve süzme işlemlerinin ardından elde edilen peynir 70-80 santigrat derecedeki tuzlu suda 5-6 dakika kadar kaynatılıp eritildikten sonra örgü şekline getirilir. Daha sonra soğumaya bırakılan peynir, salamura işlemine tabi tutulduktan sonra vakumlanarak paketlenir.

Örgü peyniri ihtiva ettiği kalsiyum, magnezyum, sodyum gibi mineraller, çeşitli tuzlar, bazı önemli proteinler ve pek çok vitamin sayesinde faydalı bir besindir. Bunun yanında, kendine özgü dokusu ve lezzetiyle zevkle tüketilen bir gıdadır. Örgü peynir kalori bakımında orta düzey bir peynir çeşidi olarak nitelendirilebilir. 100 gramında yaklaşık 348 kalori bulunan örgü peynir beyaz peynire göre miktar daha fazla kalori içerse de kaşar peynirle kıyaslandığında daha az enerji içeren bir peynir çeşididir.