Künefe Peyniri

Hatay yöremize has bir tatlı olan künefenin ana malzemelerinden biri olan künefe peyniri tuzsuz, beyaz renkli, ısıtıldığında eriyip uzayan bir peynir çeşididir. Künefe peyniri, genellikle keçi sütünden yapılmakla birlikte inek sütünde de üretilebilmektedir. Künefe peyniri tuzsuz olması dışında yapı olarak İtalyanların meşhur mozzarella peynirine benzemektedir.  Künefe peynirinin adından da anlaşılacağı üzere birincil kullanım alanı künefe tatlısıdır. Günlük ya da kahvaltılık tüketimi yaygın olmayan künefe peyniri, künefe haricinde diğer bazı tatlılarda da kullanılabilmektedir. Künefe yapımında künefe peyniri yerine dil peyniri kullanıldığı da olmaktadır, ama bu durumda künefenin orijinal lezzetinin tutturulması mümkün olmamaktadır.

künefe peyniri hangisi, künefe peyniri nasıl yapılır, künefe peyniri yapımı, künefe peyniri nerede bulunur, kunefe peyniri

Son yıllarda künefenin Hatay yöresi dışında da çok yaygın bir biçimde tüketilmesi hatta evlerde yapılan bir tatlı çeşidi haline gelmesi künefe peynirine olan talebi artırmıştır. Fakat künefe penyiri diğer peynir çeşitleri kadar rahat bulunabilen bir peynir türü değildir. Bununla birlikte, özellikle büyük şehirlerde artık künefe peyniri nerede satılır sorusu cevapsız kalmamaktadır. Örneğin künefe peyniri Ankara’da Ulus semtinde bulunan halde kolayca bulunabilmektedir. Orta kalitede bir kilogram künefe peynirinin fiyatı yaklaşık 20 lira civarındadır. Künefe peyniri nerede bulunur diye aramak yerine künefe peynirini evde yapmak isteyenler için aşağıda künefe peynirinin yapılışını açıklıyoruz.

Künefe Peyniri Nasıl Yapılır?

Künefe peynirinin tarifi şöyledir:

  • Taze ve çiğ keçi ya da inek sütü süzülüp yaklaşık 35-40 santigrat dereceye kadar ısıtıldıktan sonra içine maya ilave edilir.
  • 1,5-2 saat beklenip pıhtılaşma gerçekleştikten sonra oluşan telemeler bir bıçak yardımıyla küçük küpler halinde kesilir.
  • Daha sonra bu parçalar süzme bezinin içerisine alınır. Süzme bezi sıkıca bağlandıktan sonra üzerine konan bir ağırlık yardımıyla yarım saat kadar peynir suyunun süzülmesi sağlanır.
künefe peyniri hangisi, künefe peyniri nasıl yapılır, künefe peyniri yapımı, künefe peyniri nerede bulunur, kunefe peyniri
  • Ardından açılan süzme bezinin içindeki teleme düz bir zemine alınarak tekrar küçük parçalar halinde bölünür.
  • Künefe peyniri parçaları bu şekilde oda sıcaklığında bir müddet dinlenmeye bırakılır.
  • Elde edilen olgunlaşmış künefe peynirinden küçük bir miktar alınarak kaynar suya atılır ve sünüp sünmediği kontrol edilir. Bu kontrol sonucunda künefe peyniri yeteri kadar uzuyorsa künefe peyniri yapımı bitmiş ve künefe peyniri kullanıma hazır demektir. Aksi takdirde kunefe peynirini bir süre daha olgunlaşmaya bırakmak gerekir.
  • Künefe peyniri taze olarak tüketilmelidir. Tazeliğini kaybeden künefe peyniri yapılacak künefeye ekşi bir tat verecek ve istenilen lezzetin elde edilememesine neden olacaktır.

künefe peyniri hangisi, künefe peynirinin adı nedir, künefe nasıl yapılır, künefe tarifi oktay usta, künefe nasıl yapılır video, künefe yapımı, künefe hangi peynirle yapılır.