Kaşar Peyniri

Türkiye’de beyaz peynirden sonra en çok tüketilen peynir çeşitlerinden biri de kaşar peyniridir.  Kaşar peyniri, yoğun, deliksiz yapıda, tuzlu, kuru, sarı renkli, kabuklu ve kabuksuz türevleri bulunan, sert bir peynir çeşididir. Kaşar peyniri de beyaz peynire benzer şekilde tercihe göre inek, koyun veya keçi sütünden üretilebilir. Kaşar peynirinin daha yaygın olarak tüketilen taze kaşar ve üretimi daha zahmetli olan eski kaşar çeşitleri mevcuttur. Diğer tüm peynir çeşitleri gibi kaşar peyniri de A, B, D vitaminleri ile fosfor, kalsiyum, sodyum, çinko, magnezyum gibi mineraller yönünden zengindir. Kaşar peyniri ayrıca insan vücudu için gerekli olan bazı temel proteinleri de ihtiva etmektedir. Kaşar peyniri insanların zihninde, ısıtılıp eridiğinde uzamasıyla yer etmiştir. Kaşar peynirinin öncelikli ve en yaygın tüketim şekli tost ve sandviç gibi gıdalarda kullanımdır. Bunun yanında kaşar peyniri sıklıkla tüketilen bir kahvaltılık çeşididir. Pidelerde, pizzalarda, poğaçalarda, diğer hamur işlerinde, makarnalarda, salatalarda, yemeklerde de kaşar peynirinin lezzetinden faydalanılmaktadır.

Kaşar peynirinin direkt İngilizce karşılığı “kashar cheese”dir. Bunun yanında “cheddar” kelimesi de İngilizce’de bir tür kaşar peynirini ifade etmek için kullanılır. Kaşar peyniri ülkemizdeki haline benzer bir yapıda başta Yunanistan olmak üzere komşu ülkelerde ve Türkiye ile yakın kültürel bağları olan diğer ülkelerde de tüketilmektedir. Avrupa’da, özellikle pizza malzemesi olarak, çok yaygın bir biçimde kullanılan mozerella peyniri kaşar peynirine benzer yapıda ve lezzettedir.

Kaşar Peyniri, kaşar peyniri yapımı, kaşar nasıl yapılır, kaşar peyniri kaç kalori

Genel olarak bakıldığında ülkemizde kaşar peyniri fiyatları beyaz peynire göre biraz daha yüksektir. Bununla birlikte kaşar peyniri üreticilerinin sayısında son yıllarda yaşanan artışla birlikte kaşar peyniri ile beyaz peynir fiyatları arasındaki fark azalma eğilimindedir. Orta kalitede bir kilogram taze kaşar peynir yaklaşık 15-20 liralık bir fiyattan satın alınabilir. Eski kaşar peynirinin fiyatı ise bir miktar daha fazla olabilmektedir. Ayrıca, Kars kaşar peyniri gibi yöresel özel ürünler ortalama kaşar peyniri fiyatlarına göre biraz daha yüksek bedellerle alıcı bulabilmektedir.

Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır?

Kaşar peyniri yapımı belirli bir aşamaya kadar beyaz peynirinkiyle aynıdır. Pastörize, mayalama, pıhtılaşma ve süzme işlemleri beyaz peynir tarifindeki gibi yapılır. Kaşar peynir yapılışı sırasında beyaz peynirden farklı olarak süzülme aşamasından sonra peynir malzemesinin (teleme) hamur şeklinde yoğurulması söz konusudur. Ayrıca takip eden tuzlama, bekletme ve dinlendirme aşamaları da beyaz peynire göre farklılık arz etmektedir. Kaşar peynir yapılışı ile ilgili aşamalar şöyledir:

  • Pastörizasyon: Aşağıda anlatılacağı üzere kaşar peynir yapımı sırasında teleme yaklaşık 80 santigrat dereceye kadar ısıtılacağı için peynirin üretileceği sütün ilk başta pastörize edilmesi şart değildir. Yine de pastörizasyon yapılmak istenirse süt süzgeçlerden geçirildikten sonra 70 santigrat dereceye kadar ısıtılıp 30-35 dereceye kadar soğutulur.
  • Mayalama: 30-35 santigrat derecedeki süte 10 litreye yaklaşık 1 kaşık olacak şekilde peynir mayası ve tercihe göre yoğurt eklenir. Bu karışım iyice karıştırılarak mayalanmanın gerçekleşmesi için 2 saat boyunca bekletilir.
  • Pıhtılaşma: Olgunlaşan pıhtı fazla karıştırmamaya özen gösterilerek küçük parçalar halinde kesilir.  Pıhtının olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlamak için gözle ve elle kontrol yapılabilir. Pıhtıya el ile dokunulduğunda yapışıyorsa henüz olgunlaşmamıştır. Pıhtı üzerinde yeşilimsi bir suyun belirmesi olgunlaşmanın tamamlandığının işaretidir.
  • Süzme: Pıhtı parçaları daha sonra süzülme işlemi için tülbent ya da özel süzme bezlerinin içine alınır. Süzme bezi uygun bir mengene ya da 2-3 kilogramlık ağırlıklar vasıtasıyla sıkıştırılarak teleme içerisindeki suyun tamamen çıkması temin edilir. Teleme içeresindeki suyun tamamen çıkması ve peynirin kıvamının olgunlaşması için yaklaşık 2-3 saatlik bir zaman geçmesi gerekmektedir.
  • Haşlama: Bu işlemler neticesinde elde edilen peynir telemesi ince dilimler halinde kesilerek 75-80 santigrat derecelik tuzlu suya atılır ve 4-5 dakika boyunca haşlanır. Tüm telemeyi haşlamaya başlamadan önce küçük bir parça örnek alıp haşlandığında kopmadan uzayıp esneyip esnemediği kontrol edilebilir.
  • Yoğurma: Haşlama sonrasında yumuşayıp hamur kıvamına gelen teleme kuru bir yere alınarak içerisinde su ve hava kalmayıncaya kadar yoğurulur. Belirli aralıklarla bu yoğurma işlemi tekrarlanır ve elde edilen hamur kalıplara konarak beklemeye alınır. Elde edilen peynirler ertesi gün kalıplardan çıkarılarak alt ve üstü tuzlanır. Bu tuzlama işlemine 4-5 gün devam edildikten sonra kaşar peynirleri 2-3 hafta kadar bekletilerek olgunlaştırılır. Bu süre sonunda yeni kaşar olarak kullanılacak kaşarlar tüketime hazırdır. Eğer eski kaşar elde edilecekse peynirler 6 ay boyunca soğuk hava depolarında eskimeye bırakılır.

Kaşar peynirinin faydaları beyaz peynir de olduğu gibi daha çok kemik ve dişlerin güçlenmesi ve gelişmesi ile ilgilidir. Kaşar peyniri ile beyaz peynir arasındaki temel fark daha çok lezzet ve dokuyla alakalıdır. Öte yandan, kaşar peyniri aynı miktarda beyaz peynire göre yaklaşık yüzde 30 oranında daha fazla kalori içermektedir. 100 gramlık kaşar peynirinin kalori değeri 413’tür.