Parmesan Peyniri

Parmesan peyniri, orijinal adıyla Parmigiano-Reggiano, İtalyanların en meşhur peynir çeşitlerinden biridir. Dilimizde kullanılan parmesan peyniri ismi İngilizce karşılığının aynısıdır. Parmesan peyniri sert, tanecikli yapıda, kuru bir peynir türüdür. Kaymağı tamamen ya da kısmen alınmış inek sütünden üretilen parmesan peyniri solgun altın renginden sert bir kabuğa ve kırık beyaz-açık sarı renkli ve keskin tadlı bir iç kısma sahiptir. İtalyanın yanında Arjantin, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde de parmesan peynirleri vardır fakat bunlar İtalyanın Parmigiano- Reggiano’suna özgün lezzete ve ağızda eriyen yapıya sahip değildir. Parmigiano-Reggiano ismi bu peynirin İtalyanın sadece Parma, Reggio Emilia, Mantovaa, Modena ve Bologna bölgesinde üretiliyor olmasıyla ilişkilidir. Parmigiano Parmanın İtalyanca sıfat hali, Reggiano ise Reggio Emilia’nın İtalyanca sıfat halidir. Bu iki kelimenin birleşmesiyle parmesan peynirinin orijinal İtalyanca ismi oluşmaktadır. Parmesan peynirinin sadece bu bölgelerde üretilmesi bir kanunla garanti altına alınmış durumdadır. Öte yandan, İtalya’da parmesana benzer başka peynir çeşitleri de mevcuttur. Bunlardan parmesana en yakın olanı Grana Padano diye adlandırılan peynirdir. Parseman peynirinin ilk olarak ortaçağda üretildiği, günümüzdeki haline ise on üç ila on dördüncü yüzyıllarda geldiği bilinmektedir.

parmesan, parmasan, nedir, satış, fiyat, kullanılır, parmesan peyniri nedir, parmesan peyniri nasıl yapılır

Parmesan peynirinin yapımında orijinal olarak pastörize edilmemiş süt kullanıldğından dolayı bu peynir çeşidi vitamin ve minareler açısından oldukça zengindir. Parmasan peyniri pek çok aromatik bileşen içermektedir. Bunlardan çeşitli aldehitler, butriatlar, butric asit, izovalerik asit ve glutamat parmesan peynirinin kendine has lezzetinin oluşmasında etkilidirler. Parmesan peyniri nerelerde kullanılır sorusunun ilk ve en yaygın cevabı parmesan peynirli makarnadır. Parmesan peynirinin en yaygın kullanımı makarna, çorba, İtalyan pilavı gibi yemeklerin üstüne rendelenerek bunlara lezzet katar. Tabi ki, parmesan peyniri de diğer pek çok peynir çeşidi gibi kahvaltıda ya da günün herhangi bir zamanında tek başına da yenebilir. Parseman peyniri aynı zamanda kızartılarak da tüketilebilmektedir. Parmesan peyniri kullanılan herhangi bir tarifte parmesan peyniri yerine ona oldukça benzer özelliklere sahip Grana Padano peyniri de kullanılabilir.

Parmesan peyniri nedir sorusu üzerinde yeteri kadar durduktan sonra parmesan peyniri satış ve fiyat bilgilerine de değinmek istiyoruz. Parmesan peyniri nerede satılır? Parmesan peyniri satın almak isteyen okuyucularımız internet üzerinden yapacakları kısa bir araştırmayla çeşitli bireysel ve kurumsal satıcıların değişen fiyatlarla parmesan peyniri sattıklarını göreceklerdir. Parmesan peyniri bu satıcılardan yeteri kadar güvenilir olanlardan satın alınabileceği gibi şarküteri konusunda özelleşmiş büyük mağazalardan da temin edilebilir. Parmesan peyniri fiyatları ile ilgili net bir bilgi veremesek de bu peynirin sadece İtalyanın belirli bir bölgesinde üretiliyor olması ve ülkemize kullanımının henüz çok yaygın olmaması gibi faktörleri göz önünde bulundurarak parmesan peynirinin diğer peynir çeşitlerine göre oldukça pahalı olmasının normal olduğunu hatırlatmak isteriz.

İtalya’da parmesan peynirinin üretiminin sadece belirli bölgelerde gerçekleştirildiğini belirtmiştik. Fakat ülkemizde parmesan üretimine ilişkin çalışmalar başlamış durumdadır. Özel bir çiftlikte İtalyan ustaların yardımıyla yapılan başarılı denemelerin ardından Türkiye’nin ilk parmesan peynirleri üretilmeye başlamıştır. Şu anda olgunlaşma aşamasında olan Türkiyenin ilk parmesan peynirleri yakın zamanda vatandaşlarımızın beğenisine sunulacaktır. Parmesan peyniri nasıl yapılır başlıklı başka bir yazımızda parmesan peynirinin yapılışı ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.