Mozzarella Peyniri Nedir

İtalyanların dünyaca meşhur lezzeti pizzanın hemen hemen vazgeçilmezi konumunda olan mozzarella peyniri bu sayede dünyanın tüm ülkelerinde tanınmakta ve tüketilmektedir. Mozzarella peyniri salamura edilmiş, yarı yumuşak, deliksiz yapıda, tuzlu, nemli, zarsız, taze olarak tüketilen bir peynir çeşididir. Üretildiği sütün temin edildiği hayvanın çeşidine ve mevsime göre değişmekle birlikte Mozzarella peyniri genellikle parlak beyaz renklidir. Mozzarella peyniri başta pizza, makarna, lazanya olmak üzere pek çok yemek çeşitlerinde ve bazı hamur işlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca mozzarella peyniri domates, zeytin gibi yiyeceklerin yanında çok lezzetli bir eşlik edici olmaktadır.

Mozzarella Peyniri nedir, mozeralla peyniri, mozerella peyniri yapımı, mozelralla peyniri fiyat

Mozzarella peyniri İngilizcede “mozzarella cheese” şeklinde ifade edilmektedir. Ülkemizde orijinal isminin yanında mozarella, mozeralla, mozarela, mozerella ve benzeri telaffuzlar da görülebilmektedir. Mozzarella kelimesi İtalyancada kesmek anlamına gelmektedir. Bu lezzetli İtalyan peynirinin en sık rastlanan dört çeşidi bulunmaktadır. Pastörize inek sütünden yapılan mozzarella çeşidi “mozzarella fior di latte”; bufalo sütünden yapılan mozzarella çeşidi ise “mozzarella di bufala” diye adlandırılmaktadır. Bunların yanında yağı alınmış sütten elde edilen az yağlı mozzarella ile özel olarak üretilen isli mozzarella türleri de mevcuttur.

Mozzarella Peyniri Nasıl Yapılır

Mozzarella peynirinin özelliği yapılışındaki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Mozzarella peyniri tarifi kısaca şöyledir: Dinlendirilmiş süte bir miktar mozzarella peyniri suyu ve peynir mayası eklenerek gerekli bakterilerin ve nihayetinde peynir pıhtısının oluşması sağlanır. Peynir telmesi uygun büyüklükteki parçalara ayrılarak iyice olgunlaşması beklenir. Daha sonra ısıtma ve çalkalama yoluyla telmenin suyu süzülür. Elde edilen peynir hammaddesi serilip yoğrulmak suretiyle uygun kıvama gelinceye kadar işlenir. Bu işlemin ardından mozzarella peynirine top ya da örgü şekli verilerek üretim işlemi tamamlanır. Mozzarella peynirinin yapılışıyla ilgili görsel anlatımı aşağıdaki video da bulabilirisiniz.

Mozzarella Peyniri Nasıl Yapılır Hq Video İzle İndir:

Ülkemizde mozzarella peyniri marketlerde çok yaygın olarak satılmasa da son yıllarda daha kolay bulunmaya başlamıştır. Bir kilogram mozzarella peyniri fiyatı 20 liradan başlamaktadır. Son olarak mozzarella peynirinin kaç kalori olduğunu merak eden okuyucularımızı bilgilendirerek yazımızı bitirelim. Yüz gram mozzarella peynirinde ortalama 300 kalori bulunmaktadır. Bu haliyle mozzarella peyniri özellikli ve lezzetli bir peynir çeşidi olmasına rağmen normalden çok fazla bir seviyede enerji ihtiva etmemektedir. 100 gramında aynı miktarda beyaz peynire göre sadece 25 kalori fazla enerji barındıran mozzarella peyniri krem peyniri, kaşar peyniri, örgü peyniri gibi diğer özellikli peynir çeşitlerine göre daha diyet özelliktedir.